Bezpieczna jazda na rowerze

Wyjeżdżając rowerem na jakiekolwiek drogi – czy to uczęszczane dość często czy też będące osiedlowymi uliczkami – zawsze należy pamiętać o zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa w czasie jazdy. To ważne nie tylko ze względu na nas samych, ale również na innych uczestników ruchu. Podstawowym zachowaniem w takim przypadku jest odpowiednie przygotowanie roweru
do jazdy, co przejawia się między innymi sprawdzeniem jego stanu technicznego. Działające hamulce, światła i dzwonek to absolutna podstawa, do której dochodzą również sprawne przerzutki, umożliwiające lepszy komfort jazdy. Prócz tego korzystając z roweru nie wolno zapominać o tym, aby koniecznie założyć kask – a jeśli planujemy jakąś jazdę wyczynową,
to dodatkowo z pewnością przydadzą się nam również specjalne ochraniacze. Coraz częściej rowerzyści decydują się również na zakładanie kamizelek odblaskowych. Dzięki temu są bardziej widoczni na drodze przez kierujących samochodami, co pozwala im skutecznie ominąć niebezpieczeństwo jakiegoś wypadku.

Rower – na zdrowie!

Nie masz daleko do pracy, ale zawsze bierzesz samochód? A może chcesz znaleźć sposób na polepszenie swojej kondycji fizycznej? Jednocześnie chcesz zrzucić kilka kilogramów? Nie ma lepszego rozwiązania niż skorzystanie w tym celu z roweru! Rower pozwala na aktywizację wszystkich mięśni w organizmie, jazda na nim przyspiesza przemianę materii i jednocześnie pozwala na redukcję tkanki tłuszczowej. Dodatkowo można się dotlenić oraz naturalnie pozwiedzać okolicę, wybierając się na jakąś dłuższą wycieczkę. Rower jest przy tym doskonały dla każdego – dla dzieci, dorosłych, nawet dla seniorów. Wystarczy tylko pół godziny jazdy dziennie, aby szybko zobaczyć efekty i poczuć się świetnie! Koszty zakupu sprzętu nie są wcale takie wysokie. Już za około 500 złotych można mieć dobrze wyposażony rower miejski, ale wiadomo, że ceny sprzętu z górnej półki wynoszą o wiele więcej. Warto dokupić tylko lampki dla bezpieczeństwa, kask oraz zapięcie i już można zabrać się za pedałowanie nie tylko do pracy, ale również w każdej wolnej chwili!

Jaki rower wybrać?

Zaczyna się sezon wiosenny i wszyscy, którzy nie posiadają jeszcze roweru mają teraz szansę zakupienia odpowiedniego sprzętu. Nie jest to jednak decyzja prosta. W zależności od tego jak często, gdzie i w jakim celu chcemy korzystać z dwóch kółek powinniśmy dobrać sobie odpowiedni pojazd.

Miejski lans
Wielu mieszkańców wielkich miast postanawia przesiąść się z samochodu lub środków komunikacji miejskiej właśnie na rower. Taki pojazd powinien być dostosowany do szybkiej i bezpiecznej jazdy po ścieżkach rowerowych czy miejskiej ulicy. Musi też pozwalać na zabranie zakupów czy teczki do pracy. Dlatego dla typowych mieszczuchów najlepszym rozwiązaniem są rowery miejskie właśnie. Najczęściej mają one średniej grubości opony, koła duże – 28 cali, chronione błotnikiem. Rowery miejskie są dla osób, które nie mają zamiaru wysilać się specjalnie i nie chcą się pobrudzić. Dlatego oprócz błotników dobrym wyjściem jest osłona na łańcuch. Jeżeli mamy zamiar jeździć nim na zakupy warto postarać się o bagażnik i koszyk zakładany na kierownicę. Tak wyposażony pojazd jest dość ciężki, ale dzięki dużym kołom możemy spokojnie popedałować na nim do najbliższego marketu, pracy czy na piknik do parku.

Król szos
Inny wybór czeka tych, którym zależy na szybkim przemieszczaniu się pomiędzy różnymi miejscowościami. Tak zwane rowery szosowe są zwykle lekkie, posiadają duże (28-29 cali), cienkie koła, lekką ramę i minimalną ilość dodatków. Ich zadaniem jest pęd.

Górale
Klasyczny rower górski powinien mieć nieco mniejsze koła (choć zdarzają się też z większymi), zwykle 26 cali. Większy prześwit pomiędzy kołami i mocna rama pozwalają na wykonywanie manewrów w trudnym, górskim terenie. To rowery dla ludzi lubiących wyzwania. Często posiadają dużą ilość przerzutek, co umożliwia zmianę oporu kół na danym terenie. Kierownica jest prosta lub gięta, kształt aerodynamiczny. Wszystkie elementy takiego roweru powinny być zrobione z mocnych materiałów. Przez to jest cięższy od rowerów szosowych (do 12 kg) ale też bardzo solidny. Kupując rower do górskich wyczynów warto zwrócić też uwagę na amortyzację (przynajmniej na przednie koło) i bardzo sprawne hamulce.

Jak przygotować rower do sezonu?

Na samym początku, zanim zdecydujemy się na rowerowe wojaże należy sprawdzić stan techniczny naszego jednośladu. Najpierw wystarczy dokładnie zmierzyć ciśnienie w naszych oponach. Informacja o tym, ile dokładnie powinno wynosić ciśnienie zazwyczaj znajduje się na boku opony. W zależności od skali takiego ciśnienia i rodzaju manometru odpowiednie wynosi 1,033 at. Jeśli jednak mamy problemy z napompowaniem opony rowerowej powinniśmy kierować się wszelkimi zaleceniami producenta lub poprosić o pomoc doświadczoną osobę. Następnie wystarczy uważnie przeanalizować stan śrub i jeśli nie są odpowiednio dociśnięte, należy je właściwie zakręcić. Kolejną niezwykle istotną sprawą jest właściwe wyregulowanie przerzutek oraz analiza stanu hamulców. Po wykonaniu tychże kwestii możemy zająć się dość trudnym dla wielu przedsięwzięciem, czyli smarowaniem łańcucha. W tym celu należy go najpierw dokładnie oczyścić przy pomocy benzyny ekstrakcyjnej, a następnie ostrożnie zdjąć z pojazdu dwukołowego. Zdjęty łańcuch możemy włożyć do plastikowej butelki wypełnionej benzyną i przez kilka minut nią potrząsać. Wówczas osad oraz wszelkie zanieczyszczenia powinny zniknąć.